Domácí nabíjecí stanice pro elektromobily často označované jako wallboxy slouží k nabíjení elektrického auta střídavým (AC) proudem. V elektrovoze je pak střídavý proud pomocí palubní nabíječky měněn na stejnosměrný proud, který již nabíjí přímo baterii elektrického vozu. Pokud máte zajištěný dostatečný příkon a výkon AC nabíjecí stanice, pak je limitujícím prvkem vašeho nabíjení právě palubní nabíječka. Nicméně i pokud palubní nabíječka vašeho elektromobilu nedosahuje nejvyšších hodnot, přesto doporučujeme vybrat wallbox o maximálním výkonu 22 kW. Jedná se totiž o maximální nabíjecí výkon, který v případě potřeby je schopna nabíječka dosáhnout. Skutečný použitý nabíjecí výkon však může být u takovéhoto wallboxu i nižší. Zpravidla se nastavuje dle kapacity vaši elektrické přípojky. Obvyklá kapacita elektrické přípojky u rodinných domů v ČR je 3x20A či 3x25A. Pro nabíjení maximálním výkonem 22 kW potřebujete dodat nabíjecí stanici příkon 32 Ampér. V současné době tedy pravděpodobně ani váš elektromobil, ani vaše domácí infrastruktura nedovolí dosáhnout tohoto maximálního nabíjecícho výkonu. Nicméně rozdíl v ceně pořízení a instalace 11 kW nabíjecí stanice v porovnání s wallboxem o výkonu 22 kW je zhruba 1% pořízovací ceny. Pokud tak v budoucnu vyměníte elektromobil za jiný s výkonější palubní nabíječkou a větší kapacitou baterie, nebudete pro vyšší nabíjecí výkon muset měnit celou domácí nabíjecí infrastrukturu, ale bude stačit pouze navýšit kapacitu elektrické přípojky. Případně doplnit chybějící proud přípojky z vaší domácí elektrárny.
Dalším důležitým kritériem je, aby nabijecí stanice disponovala systémem pro řízení výkonu. Wallbox, který nemá vyvažování výkonu (angl. Load balancing), může velice rychle a nadno způsobit díky svému vysokému odběru proudu překročení kapacity vaši elektrické přípojky a tzv. vyhození hlavního jističe. Proto dnes chytré nabíjecí stanice disponují systémem řízení výkonu, který na základě měření aktuálního odběru vašeho domu dokáže vyhodnotit nevyužitou kapacitu elektrické přípojky a podle toho upravit rychlost nabíjení (tedy nabíjecí výkon wallboxu).
Další praktické funkce nabíjecích stanic jsou programovatelný časový plán nabíjení elektromobilu, díky kterému můžete např. odložit nabíjení do nočních hodin, kdy je levnější elektřina nebo využití Eko režimu, kdy odložíte nabíjení na dobu, kdy vaše domácí elektrárna (nejčastěji fotovoltaická, větrná nebo vodní) poskytuje přebytky elektřiny a vy je díky této funkci můžete ukládat do baterie vašeho elektrického auta.